CSAW21_Logo_WHITE.png

winners

Capture the Flag

Global

1st Place | PPP, Carnegie Mellon University (USA)

Albert Gao, Anish Singhani, Parth Shastri, Robert Chen

2nd Place | SIGPwny, University of Illinois Urbana-Champaign (USA)

Daniel Wang, Husnain Raza, Kevin Higgs, Nathan Farlow

3rd Place | Tower of Hanoi (Italy)

Daniele Mammone, Politecnico di Milano

Bruno Halltari, Università degli Studi di Milano

Marco Meinardi, Politecnico di Milano

Tommaso Fontana, Università degli Studi di Milano

Europe

1st Place | Tower of Hanoi, Italy

Daniele Mammone, Politecnico di Milano

Bruno Halltari, Università degli Studi di Milano

Marco Meinardi, Politecnico di Milano

Tommaso Fontana, Università degli Studi di Milano

2nd Place | m0unt41n, Switzerland

Samuel Bétrisey, EPFL

Miro Haller, ETH Zürich

Aaron Hodel, ETH Zürich

Simon Kindhauser, Ostschweizer Fachhochschule

3rd Place | Wreck the Line, Romania & UK

Dragos Albastroiu, University of Bucharest

Alan Chang, University of Oxford

Ioan Dragomir, Technical University of Cluj-Napoca

Fineas Florin Silaghi, West University of Timisoara

India

1st Place | InfoSecIITR, IIT Roorkee

Aryaman Behera, Kartikey Kumar, Mohit Sharma, Shubhang Tripathi

2nd Place | SDSLabs, IIT Roorkee

Ayan Choudhary, Meet Shah, Pragyansh Chaturvedi, Varun Gupta

3rd Place | bi0s, Amrita Vishwa Vidyapeetham

Anand Balaji, Gourav Bajeli, Sayooj B Kumar, Vishvesh Rao

MENA

1st Place | Fword, INSAT, Tunisia

Mohamed Arfaoui, Oussema Majbri, Semah BenAli

2nd Place | DeadSec, Applied Science Private University, Jordan

Hamza Abderrahim, Mohammad Al Handoush, Raneem Hmaid

3rd Place | Heaven's_Birds, National School of Computer Science (ESI), Algeria

Meliani Abdelghani, Malik Mabrouki

Mexico 

1st PlaceMayas

Luis Adrian De la Rosa, Universidad Autonoma de Nuevo Leon

Alejandro Jacobo, Universidad Autonoma de Nuevo Leon

Ivan Medina, Universidad Autonoma de Coahuila

Bryan Enrique González Vélez, Escuela Superior de Cómputo del Instituto Politécnico Nacional

US-Canada

1st Place | PPP, Carnegie Mellon University

Albert Gao, Anish Singhani, Parth Shastri, Robert Chen

2nd Place | SIGPwny, University of Illinois Urbana-Champaign

Daniel Wang, Husnain Raza, Kevin Higgs, Nathan Farlow

3rd Place | Shellphish

Lukas Dresel, University of California, Santa Barbara

Paul Grosen, University of California, Berkeley

Justin Kereszturi, Arizona State University

Kyle Zeng, Arizona State University

 
Applied Research Competition

Europe

1st Place Sinem Sav (EPFL, Switzerland), presenting POSEIDON: Privacy-Preserving Federated Neural Network Learning

 

2nd Place | Hany Ragab (Vrije Universiteit Amsterdam, The Netherlands), presenting Rage Against the Machine Clear: A Systematic Analysis of Machine Clears and Their Implications for Transient Execution Attacks

 

3rd PlaceDaniel Weber (CISPA Helmholtz Center for Information Security, Germany), presenting Osiris: Automated Discovery of Microarchitectural Side Channels

MENA

1st Place |  Ofek Kirzner (Tel Aviv University, Israel), presenting An Analysis of Speculative Type Confusion Vulnerabilities in the Wild

 

2nd Place | Marouene Boubakri (Mediatron Lab, SupCom, University of Carthage, Tunis, Tunisia), presenting Open Portable Trusted Execution Environment framework for RISC-V

 

3rd Place | Lilas Alrahis (NYU Abu Dhabi, UAE), presenting UNSAIL: Thwarting Oracle-Less Machine Learning Attacks on Logic Locking

US-Canada

1st Place |  Erin Avllazagaj (University of Maryland, College Park), presenting When Malware Changed Its Mind: An Empirical Study of Variable Program Behaviors in the Real World

 

2nd Place | Reza Mirzazade Farkhani (Northeastern University), presenting Finding Bugs Using Your Own Code: Detecting Functionally-similar yet Inconsistent Code

 

3rd Place | Brian Kondracki (Stony Brook University), presenting Catching Transparent Phish: Analyzing and Detecting MITM Phishing Toolkits

 
Cyber Security Challenge for High School (Mexico)

1st Place | ASFC Dream Team, Colegio American School Foundation of Chiapas A.C.

Ximena Cardenas Topete, Carla Tovilla Marin, Jesus Emiliano Pastrana Lopez

Profesor: Abel Castellanos Espinosa

2nd Place | Los Napsters 2.0, Centro Educativo Tomás Moro Lomas

Benjamin Walerstein Bravo, Telma Delajara D´urso, Emilio De Guerrero Oria

Profesor: Jaime Alejandro Pichardo Rivera

3rd Place | Blue Bulldogs, Colegio American School Foundation of Chiapas A.C.

Efrain Penagos Menchu, Gabriela Nicole Hernandez Estudillo, Daniel Sanchez Morales

Profesor: Abel Castellanos Espinosa

 
Embedded Security Challenge

Europe

1st Place Research | TRX Research Labs, Sapienza Universita di Roma, Italy

Pietro Borrello, Dario Petrillo, Daniele Tarantino, Noemi Palmeri

Advisor: Leonardo Querzoni

1st Place TechnicalTRX Technical Labs, Sapienza Universita di Roma, Italy

Qian Matteo Chen, Matteo Almanza, Pasquale Caporaso, Cristian Assaianate

Advisor: Leonardo Querzoni

2nd Place Technical | VUBAR, Vrije Universiteit Amsterdam, Netherlands

Enrico Barberis, Hany Ragab, Shivam Kapoor, Utsav Dayal

Advisor: Marius Muench

3rd Place Technical | UCST, University of Piraeus, Greece

Konstantinos Spyridon Mokos, Dimitrios Lazarakis, Ilias Koudounas, Paschalis Kyranoudis

Advisor: Thanos Papadimitriou

India

1st Place Research | ZeroLeakers, IIT Madras

Prithwish Basu Roy, Pallavi Borkar, Sandip Saha, Girinath P

Advisor: Chester Rebeiro

1st Place Technical | SDSLabs, IIT Roorkee

Manas Chaudhary, Gaurav Genani, Priyansh Rathi, Mayank Mittal

Advisor: Debiprasanna Sahoo

2nd Place Technical | SEAL, IIT Kharagpur

Soumyadyuti Ghosh, Animesh Singh, Debadrita Talapatra, Sayani Sinha

Advisor: Debdeep Mukhopadhyay

US-Canada + MENA

1st Place Technical | Rackets, Georgia Institute of Technology

Spencer Hua, Ammar Ratnani, Zelda Lipschutz, Suhani Madarapu

Advisor: Allen Stewart

1st Place ResearchSENTRY, King Abdullah University of Science and Technology

Ioannis Zografopoulos, Panagiotis Karamichailidis

Advisor: Charalambos Konstantinou

2nd Place Research | Mouseion, Georgia Institute of Technology

Siddhant Singh, Cameron Newman, Siddharth Suman, Sheel Shah

Advisor: Allen Stewart

 
Hack3D

1st Place | Family.py, NYU Abu Dhabi, UAE

Abdul Gomda, Dev Kalavadiya, Hassan Hamdani, Soumen Mohanty

2nd Place | SuperUser, India

Sudhanshu Mishra, IIT Kanpur

Nikita Rautela, MNIT Jaipur

Viba R. Udupa, NIT Karnataka

Svara Mehta, IIT Goa

3rd Place | We Did Not Think This Far Ahead, USA

Ethan Lehrer, New York University

Disha Lamba, New York University

Alvin Huynh, Stockton University

 
Logic Locking Conquest

1st Place | Texas Magicians, Texas A&M University, USA

Zhaokun Han, Mustafa Munawar Shihab

Advisors: Shayan Omais Mohammed, Yiorgos Makris, Jeyavijayan Rajendran

2nd Place | TIES, University of Texas at Dallas, USA

Guangwei Zhao,  Shamik Kundu, Rajesh Kumar Dutta

Advisors: Kaveh Shamsi & Kanad Basu

3rd Place Tie | Logic Lizards, California State University Long Beach, USA

Jordan Maynard Raheel Afsharmazayejani

Advisor: Amin Rezaei

 

3rd Place Tie | DfXLab, New York University Abu Dhabi, UAE

Likhitha Mankali, Nimisha Limaye, Lilas Alrahis

Advisor: Ozgur Sinanoglu

 
Policy Competition

1st Place | Team 9 - Ransomware: Payment Policies, Cambridge University, United Kingdom

Adam Ó Conghaile, Bence Borbely, Jerry Li

2nd Place | Team 3 - Ransomware: Payment Policies, University of Pittsburgh 

Carina Mendola, Anokhy Desai

3rd Place | Team 23 - Ransomware: Attacks on Critical Infrastructure, The University of Texas at Dallas, USA

Tahlla Taylor, Alexander Baumann, James Wrabel